(4 porce)
Kurkuma podporuje trávení, pomáhá vyučovat žluč, podporuje normální činnost jater a kloubů. Také stimuluje dýchání a krevní oběh. Působí antibakteriálně a snižuje hladinu tuku v těle.
Preventivně kurkuma působí při ateroskleróze, rakovině a diabetu. Velmi doporučována je i při respiračním, jaterním, pankreatickém, střevním a žaludečním onemocněním, onemocnění nervového systému a při oční nemoci.
Květák můžeme podávat s rýží nebo bramborovou kaší. Pokud nemáte doma velké bílé fazole použijte klidně jakékoliv jiné nebo cizrnu.
Každé kokosové mléko v konzervě má trochu jinou konzistenci. Pokud by se vám omáčka zdála příliš řídká můžete ji zahustit Hraškou (nebo cizrnovou či hrachovou moukou), kterou si rozmícháte v troše studené vody a přilijete k omáčce. Nebo opačně, pokud by se vám omáčka zdála příliš hustá nařeďte ji vodou nebo rostlinným mlékem.
Ingredience:
200g velkých bílých fazolí v suchém stavu
1ČL libečku (nejlépe čerstvý nasekaný)
1ČL bazalky
1ČL majoránky
Květák na kari:
3 cibule
1 menší květák cca 800g
1 kokosové mléko v plechovce 400ml
jarní cibulka nebo pórek
2ČL čarodějky
1ČL BerBer soli nebo Kari koření
1ČL kurkumy
1PL sojové omáčky (Tamari nebo Shoyu)
Jak na to:
- Namočené fazole (alespoň 8 hodin) uvaříme s bylinkami do měkka. Scedíme a necháme okapat.
- Na troše oleji osmažíme cibulku, přidáme květák rozebraný na růžičky a chvíli restujeme. Přisypeme koření a ještě chvilinku restujeme.
- Ke květáku přilijeme kokosové mléko a sojovou omáčku, promícháme a dusíme pod pokličkou do změknutí asi 15-20 minut. Občas promícháme, popřípadě podlijeme troškou vody.
- Přidáme uvařené fazole, nakrájenou jarní cibulku (pórek) a prohřejeme.
- Podáváme s vařenou rýží, čerstvou a kvašenou zeleninou, semínky a oříšky.
Žádné komentáře:
Okomentovat