středa 15. července 2015

Hraškové placičky s kukuřicí

(cca 15ks)        


Tyto placičky jsou velice jednoduché a opět nám postačí jen pár ingrediencí, a to Hraška, kukuřice, jarní cibulka a kayenský pepř.

Kayenský pepř používáme u nás v kuchyni velice často. Nahradil u nás běžný mletý pepř. Samozřejmě čerstvě mletý pepř 4 barev používáme stále, ale klasický mletý černý již nikoliv.


Kayenský pepř jsou mleté sušené chilli papričky. Označení pepř vzniklo v minulosti chybným překladem slova pepper, které znamená paprika nikoliv pepř. Tento pepř se doporučuje používat místo klasického. Neusazuje se na sliznicích, proto nedráždí a je daleko zdravější. Kayenský pepř je velmi jemně mletý, proto s ním pepřete opatrně, lehce byste přepepřili. Pálivá složka se nazývá kapsaicin. Tato složka vyvolává pocit pálení při styku se sliznicí. Kayenský pepř má termoregulační účinky, které jsou základem pro spalování tuku. Dále uvolňuje dýchací cesty (uvolňuje hleny). Dokáže ničit viry a baktérie.  

O Hrašce se zmiňuji velice často a používám ji ještě častěji ;-). Lichotí mi, že je to český výrobek, ještě více, že je to bezlepková směs a její využití je naprosto neomezené. A copak to vlastně je? 70% tvoří žlutý hrách, dále směs bezlepkových obilovin (kukuřice, jáhly, rýže) a česnek. Hraška je dochucená solí a směsi koření, to vše bez konzervantů a umělých ochucovadel. Více o Hrašce zde. Seženete ji v každé zdravé výživě, či větším supermarketu.

Pokud vám nebude stačit placičky okořenit jen kayenským pepřem klidně použijte koření, které máte rádi. Při pečení placiček můžete přihodit do trouby i brambory zakápnuté olejem, dochucené oreganem a solí. Placičky pečte v troubě, při pokusu placičky smažit na oleji v pánvi se rozpadaly.Ingredience:

330g kukuřice (vařené, mražené nebo z konzervy)
100g Hrašky (na obalování)
300ml vody
100g jarní cibulky (pórku)
3PL olivového oleje
špetka kayenského pepře (nebo čerstvě mleté chilli)

Jak na to:
 • Hrašku rozmícháme ve studené vodě, přivedeme k varu a za stálého míchání 3-5 minut vaříme na hustou kaši.
 • Směs odstavíme a necháme vychladnout.
 • Do vychladlé směsi zamícháme kukuřici, jarní cibulku nakrájenou na drobno, olej a kayenský pepř dle chuti. 
 • Plechy vyložíme pečícím papírem, zlehka potřeme olejem a z Hraškové směsi tvoříme placičky. 
 • Vložíme do vyhřáté trouby a pečeme 30 minut/190°C. Placičky otočíme a ještě 10 minut dopékáme.
 • Podáváme s pečenými brambory ochucenými oreganem, čerstvými klíčky, čerstvou a kvašenou zeleninou nebo naši oblíbenou vařenou řepou. 
Poznámka: Placičky pečte v troubě. Pokud by jste se je pokusili smažit na pánvi na oleji rozpadaly by se. Alespoň při mém  pokusu to tak dopadlo.4 komentáře:

 1. Vypadá to skvěle, akorát mně nějak tahá za uši (oči :D), že píšeš "hráška" s dlouhým a, je to jen "hraška". :D :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeje, to je fakt. A přitom to vím, že je s krátkým, jen při tom psaní mi to automaticky tak ruka píše ;-). Dík opravím a pokusím se hlídat.

   Vymazat