úterý 31. března 2015

Pizza

(2 pizzy)        



Pro návštěvu, pro pohodový večer u filmu nebo když je chuť, tak i k obědu ;-). Ano i my si pečeme doma pizzu. Většinou jí teda peču pro radost příteli, ale tvrdit že ji nejím, nebo mi nechutná nebudu. Je totiž skvělá!!! Až moc.

Pizzu si můžete udělat ze surovin, které máte nejraději, nebo spíše, které najdete doma. Recept je jen inspirací pro Vás, ale výsledná chuť už záleží jen na Vás.
Základem na pizzu jsou konzervovaná nasekaná rajčátka s cibulí, česnekem a provensálským kořením.
Nejraději připravujeme pizzu s cuketou, žampióny, paprikou, karamelizovanou cibulkou a  kukuřicí. Anebo pizzu špenátovou.
Příprava se zdá zdlouhavější, ale jednou za čas to za to stojí.

A samozřejmě si můžete pizzu udělat z jakékoliv mouky. Můžete si koupit speciální mouku na pizzu, použít mouku polohrubou světlou, nebo si udělat pizzu celozrnnou.
My si nejraději mícháme mouku v poměru 200g světlé a 180g celozrnné. Ale to záleží jen na Vás co Vám nejvíce zachutná.

Ingredience:

Těsto na 2 pizzy:
380g mouky (200g světlá+180g celozrnná)
150-160ml vlažné vody
21g čerstvého droždí (nebo balíček sušeného droždí)
4PL olivového oleje
1KL himalájské soli 
1KL sušené třtinové šťávy (cukru)

Rajčatový základ na 2 pizzy:
400g sterilizovaných loupaných krájených rajčat
(nebo 300g spařených loupaných rajčat + rajský protlak)
1 cibule
4-5 stroužků česneku
1-2KL provensálského koření (bazalka, oregano, rozmarýn)
olej

Ostatní:
1 cuketa
10 žampiónů
1 větší paprika
2 cibule
2PL sušené třtinové šťávy (cukru)
2PL balsamico octa
2PL sojové omáčky Tamari (jakékoliv)
sterilizovaná kukuřice (mražená cukrová)
olivy
popřípadě špenát a uzené tofu nebo tempeh

Jak na to:
  • Těsto: Droždí, olej a cukr si rozmícháme ve vlažné vodě.
  • Smícháme mouky a sůl. Přidáme rozpuštěné droždí s cukrem a olejem ve vodě.
  • Vypracujeme pružné nelepivé těsto. Přendáme ho do mísy, zakryjeme a necháme hodinku kynout.
  • Rajčatový základ: Mezi tím si oloupeme 1 cibuli, nakrájíme ji na drobno a restujeme. Přidáme 4-5 prolisovaných stroužků česneku, sterilizovaná krájená rajčátka a provensálské koření. Prohřejeme a odstavíme.  
  • Ostatní: Nakrájíme si 2 cibule na kolečka a restujeme na oleji. Přidáme sušenou třtinovou šťávu (cukr) a necháme zkaramelizovat. Podlijeme troškou balsamico octa, chvilinku podusíme a odstavíme.
  • Nakrájíme si očištěné žampióny na plátky a papriku na proužky. Na troše oleje vše restujeme. Přidáme sojovou omáčku, chvilinku podusíme a odstavíme.
  • Popřípadě spaříme špenátové listy. Na troše oleje chvilinku restujeme prolisovaný česnek, přidáme špenát, osolíme a odstavíme (nebo si připravíme špenát klasický způsobem z mraženého).  
  • Kompletace:  Troubu si předehřejte na 210-220°C. Plechy na pizzu si vymažte olivovým olejem. Těsto rozdělte na dva bochánky, rozválejte do forem a propíchejte vidličkou. 
  • Na těsto rozdělte rajčatový základ, poklaďte na kolečka nakrájenou cuketou, restovanými žampióny,paprikou a karamelizovanou cibulkou. Na jednu pizzu přidejte špenát, chcete-li nastrouhejte ještě uzené tofu nebo tempeh.
  • Posypte kukuřicí a olivami.
  • Pečte na cca 220°C/15-20 minut. V polovině pečení plechy otočte a vyměňte.    



pátek 27. března 2015

Rohlíčky, bagetky či houstičky

(10ks)


Určitě jste již viděli nějaký pořad o složení pečiva v českých obchodech nebo četli složení baleného pečiva. Věřím, že jste nebyli nadšení. Je smutné jak se vše "vylepšuje". Pro příklad složení cereální kaiserky zde. Spousta pečiva obsahuje "oblíbený" L-cystein (E920). Hlavním zdrojem cysteinu jsou lidské vlasy a štětiny prasat. Více o E920 zde.
 

Když už pečivo, tak domácí. Máte tak jistotu co jíte. Pečený rohlíček doma obsahuje jen mouku, droždí, cukr, sůl, olej a vodu. Nic více, nic méně.
Váha běžného rohlíku bývala 50g, nyní je 43g a někdy i 39g. Rohlík vypadá pořád stejně, jen si za stejné peníze kupujeme více vzduchu. A to díky všem přidaným látkám, které "zlepšují" vlastnosti pečiva. Není divu, že se člověk ze dvou rohlíku již nenají. Doma upečený rohlík váží cca 70g a vypadá velikostně jako zakoupený v obchodě.



Pečení domácího pečiva vypadá složitě, ale stačí jen začít a sami uvidíte, že na tom nic není. Můžete střídat a kombinovat různé druhy mouky, přidávat semínka, oříšky, vařenou bramboru atd. Možností je spousta. Pečivo můžete posypat mákem, sezamem, kmínem nebo hrubou solí.


První dva rohlíky jsou s polohrubé pšeničné mouky. První je světlý rohlík, druhý posypaný mákem. Třetí je grahámek (použijte 250g polohrubé pšeničné mouky a 250g celozrnné hrubě mleté mouky pšeničné nebo špaldové). A poslední je celozrnná houstička.
 
Ingredience:

500g polohrubé pšeničné mouky (kombinace různých mouk)
250ml vody
21g čerstvého droždí (nebo 7g sušeného)
3PL olivového oleje (vegan másla)
10g sušené třtinové šťávy (nebo cukru)
10g soli

Jak na to:
  • Droždí si rozmícháme ve vlažné vodě, přidáme olej (nebo rozpuštěné zchladlé vegan máslo) a zamícháme.
  • V druhé míse smícháme suché ingredience (mouku, sůl a cukr).
  • Postupně přidáváme suché ingredience do mísy s droždím, vodou a olejem. Zapracováváme vařečkou dokud se těsto nedá zpracovat rukou. 
  • Přendáme těsto na vál a 10-15 minut zpracováváme. Pokud se lepí, přidáme mouku.
  • Máte-li robota, můžete těsto zpracovat v něm.
  • Těsto přikryjeme a necháme kynout 1-1,5 hodny. Během kynutí jednou přeložíme. 
  • Po-té těsto přemístíme na pomoučněnou pracovní desku a rozdělíme na 10 kousků o hmotnosti cca 75-80g. Z každého dílu vyválíme bochánek. Necháme cca 10 minut odpočinout.
  • Bochánky rozválíme válečkem do tvaru trojúhelníků, srolujeme a lehce poválíme, aby se nerozmotaly (viz.foto).   
  • Rohlíky přemístíme na plech s pečícím papírem a orosíme. Plechy zakryjeme igelitovým sáčkem tak, aby se nedotýkal rohlíků a necháme na teplém místě vykynout 45 minut (po 30 minutách kynutí si zapneme troubu aby se stihla nahřát).
  • Na spodek trouby vložíme starý plech nebo pekáček. Troubu si rozehřejeme na 250°C. Vložíme plech s rohlíky do trouby a na spodní plech vlijeme asi 2dcl horké vody. Tím dojde k zapaření trouby. Pečeme 7 minut. Poté vyndáme plech s vodou, troubu vyvětráme a rohlíky otočíme. Pečeme dalších 5-7 minut. 
  • Rohlíky přemístíme na mřížku a necháme vychladnout.

Poznámka: Z těsta můžete tvarovat zrnka, bagetky nebo zaplést houstičky. Pečivo můžete posypat různými semínky, mákem nebo kmínem a hrubou solí. Po orosení posypeme rohlíky čím je nám libo a vypouklou stranou lžičky uhladíme, aby se po upečení nesesypaly.
Pokud fandíte čistě bílému pečivu doporučuji kombinaci hladké a polohrubé mouky (1:1), alespoň nám to takhle nejvíce vyhovuje.
Celozrnné pečivo vždy kyne pomaleji, nenabyde jako těsto na světlé pečivo. Nejrychleji osychá.



úterý 17. března 2015

Párečky z fazolí a žampiónů

(cca 25ks)    

Chuť těchto párečků je skvělá. A skvělé je i to, že si je můžeme udělat do zásoby a mít je tak vždy po ruce, když nemáme čas vařit. Vždy poznám, když nám dojde zásoba z mrazáku. Hned se mi doma objeví kilo žampiónů a k tomu ještě úsměv mého přítele.


Příprava se zdá trošku delší, ale vyplatí se to. A když budete dělat již pátou várku, tak Vám to už ani nepřijde. Základ těchto párečků jsou fazole a dušené žampióny na cibulce, které si dáme do mixéru, přidáme koření, česnek, sušené rajčátka a umixujeme. Zahustíme kukuřičnou moukou a Hraškou.

Alobal si natrháme na hrubší proužky. Pracovní desku si posypeme Hraškou a ze vzniklé směsi vyválíme válečky. Pak už jen zabalíme do alobalu, naskládáme do krabičky a dáme do mrazáku.
Zkoušela jsem tuto směs tvarovat jako karbanátky, ale rozhodně se oplatí vyválet párečky. Je to zvláštní, ale chutnají líp. Prostě skvěle.


V mrazáku necháme párečky alespoň 1 hodinu. Rozpálíme si olej a smažíme za všech stran dozlatova. Přendáme na papírový ubrousek a necháme lehce vychladnout. Párečky budou mít pevnější strukturu. Hned po usmažení jsou křehké.  
A teď už jenom baštíme ;-).

Inspirací pro tento recept mi byla Lucie s Delicious blog. Všem velmi doporučuji její skvělé recepty a nápady ;-).



Ingredience:

600g žampiónů
600g vařených fazolí jakýchkoliv ( cca 225g v suchém stavu)
3 cibule
5 stroužků česneku
5ks sušených rajčat
60g Hrašky na obalování
60g kukuřičné mouky
3ČL uzené papriky
2ČL sladké papriky
2ČL oregana
1/4ČL čerstvě mletého pepře (nejlépe 4 barev)
2ČL kmínu
3PL sojové omáčky Tamari nebo Shoyu (nemusí být)

A máte-li rádi ostřejší, přidejte si ještě chilli papričky nebo nějaké pikantní koření ;-).

Jak na to:
  • Večer si předem namočíme fazole. Ráno vodu slijeme a vaříme v čerstvé vodě s bylinkami proti nadýmání (libeček, majoránka, saturejka..). Před dovařením osolíme.
  • Na oleji restujeme na drobno nakrájenou cibuli. Přidáme nakrájené žampióny a chvíli restujeme. Přidáme kmín a sojovou omáčku (nebo osolíme). Dusíme do měkka.
  • Do nožového mixéru přendáme schlazené, scezené fazole a žampióny. Přidáme česnek, sušené rajčátka, uzenou a sladkou papriku, oregano, pepř a mixujeme na kaši.
  • Po rozmixování přidáme Hrašku, kukuřičnou mouku a ještě promixujeme.
  • Hotovou směs dáme na 1-2 hodiny do ledničky.
  • Alobal si natrháme na hrubší proužky. Pracovní desku si posypeme Hraškou a ze vzniklé směsi vyválíme válečky, které zabalíme do alobalu, naskládáme do krabičky a dáme do mrazáku.
  • V mrazáku necháme párečky alespoň 1 hodinu. 
  • Párečky vyndáme z mrazáku a rozbalíme. Rozpálíme si olej a smažíme je za všech stran dozlatova. Přendáme na papírový ubrousek a necháme lehce vychladnout. Párečky budou mít pevnější strukturu. Hned po usmažení jsou křehké.
  • Baštíme s čímkoliv na co máme chuť.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Pastináková polévka

(6 porcí)



Velmi jsme si oblíbili krémové polévky. Jejich příprava je náramně snadná a výsledek je vždy perfektní. Většinou stačí jen 3 suroviny, koření a polévka je na světě. Nejlepší na tom je, že v těchto mixovaných polévkách skryjete zeleninu, kterou Vám třeba vybírají z talíře děti nebo chlapi ;-)


Pastinák je kořenová zelenina podobná petrželi, má ale jemnější a sladší chuť. Proto je velmi vhodný na polévky nebo omáčky. Skvěle chuťově doplní bramborovou kaši, dodá ji "mléčnou" chuť a krémovou konzistenci. Pastinák je bohatší na vitamíny a minerály než mrkev. Obsahuje velké množství vlákniny a je dobrým zdrojem draslíku.


Jemnou chuť polévky skvěle doplní kvašená zelenina a klíčky.



Ingredience:

520g pastináku
520g brambor
20g sušených hříbků (nebo čerstvé houby dušené na cibulce)
1400ml zeleninového vývaru (vody)
1ČL kmínu
2ČL majoránky
3 bobkové listy
6 kuliček nového koření
10 kuliček pepře
4ČL miso pasty (nebo zeleninový bujón)
     
Jak na to:
  • Hříbky si namočíme do vody alespoň na dvě hodiny. Pokud nemáme sušené hříbky použijeme čerstvé lesní houby (žampióny), které podusíme na cibulce. 
  • Brambory a pastinák očistíme a nakrájíme na kostičky. 
  • Všechny ingredience přendáme do hrnce, přidáme koření a zalijeme vývarem (vodou).
  • Po zavaření vaříme 20 minut. Polévku vypneme, přidáme miso pastu, vyndáme celé koření a rozmixujeme. Ochutnáme a případně dosolíme.
  • Polévku podáváme posypanou semínky, klíčky a kvašenou zeleninou.