čtvrtek 27. listopadu 2014

Portobello burger

(dle počtu strávníků)


Kdo by neměl chuť si dát burger??? Burgery se dají naplnit čímkoliv a výsledek je pokaždé vynikající. Stačí jen trošku fantazie a skvělá večeře je na světě.


Burgery dle našeho podání. Nebo spíše, kdo na co má chuť si do housky dá ;-)... Pro inspiraci: dýňové karbanátky, grilované portobello, grilovaná paprika a cibule, kvašená zelenina, parmezán se sezamu a kešu, tofunéza, ledový salát, rukola a rajčátka. Doporučuji si k burgerům ještě udělat celerové hranolky. A recept na burger housky zde.  





Pečené portobello:

6ks žampióny portobello
2ks cibule
2ks papriky 
4 stroužky česneku
olivový olej
3PL sojové omáčky Tamari
parmezán se sezamu a kešu (nemusí být)
bylinkové máslo (provensálské koření)
bambova sůl
uzená paprika (sladká paprika)

Dále:

6ks celozrnný burger housek
tofunézu (sojanézu, domácí kečup)
kvašená zelenina
ledový salát
rukola
2ks rajčátek

Jak na to:
  • Portobella očistíme. V míse smícháme prolisovaný česnek, sojovou omáčku, olivový olej a koření. V této marinádě necháme žampióny odležet alespoň 4 hodiny, nejlépe přes noc.
  • Papriku podélně nakrájíme na čtvrtiny, cibuli na kolečka. Přendáme na pekáč, zakápneme olivovým olejem a okořeníme bambovou solí (čímkoliv...).
  • Žampióny přendáme na pekáč, můžeme ještě dokořenit dle libosti a pečeme společně s paprikami a cibulí na 180°C/25-30 minut. 
  • Po upečení žampiónů, posypeme vnitřek kloboučků parmezánem se sezamu a kešu (nemusí být).
  • Burger housky si rozkrojíme a na sucho opečeme na pánvi (housky zatížíme pro lepší křupavost).
  • Spodek housky potřeme tofunézou, vrch housky domácím kečupem. Mezi housku klademe ledový salát, rukolu, rajčátka, pečenou papriku a cibuli, kvašenou zeleninu a upečené portobello.
  • Hotové burgery propíchneme párátkem nebo špejlí, aby se nám při konzumaci nerozjížděly.


Celozrnné housky

(18ks)


Doma pečené pečivo je pro nás samozřejmostí. Většinou pečeme celozrnné kváskové chlebíky, ale
je-li chuť, přijde na řadu i droždí.



Celozrnné houstičky nevykynou jako z bílé mouky, ale jsou hutnější a lépe zasytí. Mrkvička udržuje v houskách vláčnost a dodává jim příjemnou barvu a chuť.






Pečení domácího pečiva vypadá složitě, ale stačí jen začít a sami uvidíte, že na tom nic není. Můžete střídat mouky, přidávat semínka, mrkev nahradit strouhanou řepou nebo dýní. Možností je spousta.


Houstičky můžeme posypat sezamem, lněným semínkem, slunečnicí, kmínem nebo mákem. Jen je třeba je orosit a semínka zlehka uhladit lžící aby nám neopadaly.


Housky se skvěle hodí na burgery, ale i namazané s domácí marmeládou nebo nutelou jsou neodolatelné.






Ingredience:

340g celozrnné hladké pšeničné mouky
340g celozrnné hladké žitné mouky
340g celozrnné hladké ječné mouky
650ml vody
80g mrkve
21g čerstvého droždí
100g olivového oleje
30g sušené třtinové šťávy (nebo cukru)
20g soli

Jak na to:
  • Droždí si rozmícháme ve vlažné vodě, přidáme ostatní ingredience a zamícháme. Až se nám ingredience spojí, těsto hněteme 15-20 minut. Samozřejmě máme-li robota, můžeme ho nechat pracovat za nás ;-).
  • Těsto přikryjeme a necháme kynout 1,5-2 hodny. 
  • Po-té těsto přemístíme na pomoučněnou pracovní desku a rozdělíme na 18 kousků o hmotnosti cca 100g. Z každého dílu vyválíme houstičku.
  • Houstičky přemístíme na plech s pečícím papírem, orosíme a posypeme sezamovými semínky. Vypouklou stranou lžičky semínka uhladíme, aby se po upečení nesesypaly. Plechy zakryjeme igelitovým sáčkem tak, aby se nedotýkal housek a necháme na teplém místě vykynout 1-1,5 hodiny.
  • Na spodek trouby vložíme starý plech nebo pekáček. Troubu si rozehřejeme na 250°C. Vložíme plech s houskami do trouby a na spodní plech vlijeme asi 2dcl horké vody. Tím dojde k zapaření trouby. Pečeme 12-15 minut.
  • Housky přemístíme na mřížku a necháme vychladnout.


středa 26. listopadu 2014

Hrušková bábovka

(forma na bábovku 22cm)


Přiznám se, nikdy jsem bábovku ještě nepekla... Bála jsem se copak z tohoto pokusu vzejde, ale musím se pochválit, bábovka je skvělá.


Díky bedýnkám máme doma pořád dostatek slaďoučkých hrušek, ale můžete je klidně nahradit jablíčky, nebo použít kombinaci jablek a hrušek. Doma používáme převážně celozrnné mouky, pokud nemáte nic proti klasické bílé mouce, můžete bábovku upéct i s ní, nebo namíchat 1:1 s celozrnnou.


Postup je velice jednoduchý. Všechny ingredience smícháme v míse, kromě kypřícího prášku a jedlé sody. Tyto suroviny v mícháme až nakonec. Pak těsto okamžitě přelijeme do olejem vymazané bábovkové formy a dáme do vyhřáté trouby péct zhruba na 60 minut.
Používám tuto bábovkovou formu.

Po upečení necháme bábovku lehce vychladnout ve formě a vyklopíme. Hotovou bábovku můžeme pocukrovat nebo přelít čokoládovou polevou ( rozpustíme si kvalitní čokoládu ve vodní lázni a přidáme 2 ČL kokosového oleje).



Ingredience:

350g celozrnné hladké pšeničné mouky
600g hrušek
80g sušené třtinové šťávy (nebo třtinový cukr)
110g rýžového oleje (nebo slunečnicového)
60g rozinek (nemusí být)
40g vanilkové hrašky
50-100ml vody (dle vodnatosti ovoce)
2ČL skořice
20g kypřícího prášku bez fosfátu (z vinného kamene)
10g jedlé sody
2PL kakaa (nemusí být)

Jak na to:
  • Troubu si rozehřejeme na 180°C a formu vymažeme olejem (můžeme i vysypat moukou dle typu formy).
  • Na hrubém struhadle si nastrouháme ovoce. Přidáme ostatní suroviny kromě kypřícího prášku a jedlé sody. A smícháme. Podle potřeby přidáme vodu. 
  • Přimícháme kypřicí prášek a sodu. Polovinu těsta přelijeme do formy. K zbylému těstu přimícháme kakao, promícháme a přilijeme do formy. Vložíme do předehřáté trouby. 
  • Pečeme na 180°C/55-65 minut. 
  • Jestli je bábovka hotová zkontrolujeme špejlí. Bábovku necháme ve formě lehce vychladnout (10 minut) a vyklopíme. 
Poznámka: Hruštičky, které používám jsou domácí s bedýnek, tudíž jsou velmi sladké, šťavnaté a pěkně zralé. Pokud budete mít hrušky tvrdší můžete přidat více vody. Celkově až 200ml, nebo použijte jablíčka. 

čtvrtek 6. listopadu 2014

"Medové" hrušky

(1 koláč na plech)



Slaďounké medové hrušky jsou neodolatelné a pokud je upečeme v "medovém" těstě stanou, se závislostí.
Hrušky obsahují vitamíny C, E a vitamíny skupiny B a minerální látky (měď, mangan, draslík a zinek). Hrušky jsou dobrým zdrojem vlákniny. Pomáhají snižovat krevní tlak, cholesterol v krvi a mají projímavý a močopudný účinek (vhodné při detoxikaci organismu). Podporují funkci ledvin. Působí proti hnilobným procesům ve střevech a proti plynatosti.


Sladěnka neboli ječmenný slad (pivovarský slad) je extrakt z naklíčeného ječmene a je zdravou náhražkou klasického bílého cukru.  Vhodná i pro diabetiky. Obsahuje vitamín B6 a stopové prvky. Je velmi dobrým zdrojem vitamínu B3 (niacinu). Sladěnka neobsahuje žádné chemické látky ani barviva. k dostání ve zdravých výživách. Konzistencí je podobná medu. Má silnější vůni i chuť, která každému nemusí vyhovovat.
Pokud sladěnku nemáte doma nebo jí chuťově nevyhledáváte použijte místo ní pampeliškový či jiný med.


Těsto je trochu tužší, ale pracuje se sním dobře. Vyválíme si ho přímo na pečícím papíru, poklademe hruškami smíchanými se sladěnkou (medem), mletými oříšky a perníkovým kořením (skořicí). Nakonec konce koláče přeložíme přes hrušky.



Ingredience:

200g celozrnné hladké pšeničné mouky
150g celozrnné hladké ječné mouky
80g sladěnky (pampeliškový či jiný med)
40g rýžového oleje (nebo slunečnicového)
110ml vody
1ČL perníkového koření (skořice)
špetka soli

500g hrušek
40g sladěnky (pampeliškový či jiný med)
80g mletých vlašských ořechů
1ČL perníkového koření (skořice)

Jak na to:
  • V míse smícháme mouky s kořením a špetkou soli. Přidáme ostatní ingredience a vypracujeme těsto. Necháme stranou odležet.
  • Hrušky omyjeme (neloupeme), nakrájíme na plátky a vmíse smícháme s mletými oříšky, sladěnkou (medem) a kořením.
  • Těsto vyválíme na pečícím papíru, poklademe připravenými hruškami a konce koláče přeložíme.
  • Pečeme na 180°C/30-35 minut.



Dýňové karbanátky s celerovými hranolky

(25ks)



Zeleninových karbanátku se dá udělat nekonečné množství. V kombinací s luštěninou a obilovinou se stanou plnohodnotným jídlem.


Dýně obsahuje až 90% vody. Je tedy vhodná při snižování nadváhy. Obsahuje vitamín A, C, E a vitamíny skupiny B, minerální látky (draslík, hořčík, zinek, fosfor a měď). Dýně podporuje trávení,
odstraňuje škodlivé látky ze střev a snižuje hladinu tuku v krvi. Posiluje imunitní systém, má blahodárný vliv na nervy a zrak.  





Velice jsme si oblíbili bezlepkovou italskou obalovací směs. Je velmi chutná a dodává příjemnou chuť.  Mícháme si jí doma s kukuřičnou strouhankou a touto směsí obalujeme karbanátky, jakoukoliv zeleninu, žampióny atd. Určitě doporučuji vyzkoušet.






Dýňové karbanátky - Ingredience:

580g  dýně
3 cibule
100g cizrny 
80g jáhel
čerstvou petržel (nebo řapíkatý celer, pažitku, jarní cibulku)
3PL sojové omáčky Tamari
3PL lahůdkového droždí (nebo koření dle chuti)
2PL hořčice
4PL Hrašky (nebo celozrnné mouky)
1/4 ČL pepře
1ČL libečku
1ČL majoránky
sůl
italská obalovací směs (nebo strouhanka, celozrnná mouka...)

Jak na to:
  • Cizrnu si namočíme den dopředu. Vodu slijeme a vaříme v čerstvé vodě s bylinkami pro lepší trávení (libeček, majoránka, oregano...) do změknutí. Před dovařením osolíme. Scedíme a necháme vychladnout. Cizrnu rozmixujeme v nožovém mixéru. 
  • Jáhly 2x spaříme horkou vodou (zalijeme vařící vodou a vodu slijeme). Vaříme v osolené vodě (150 ml) cca 15-20 minut. Necháme vychladnout.
  • Dýni vydlabeme a nastrouháme na hrubém struhadle.
  • Cibuli nakrájíme nadrobno a osmažíme na troše oleji. Přidáme nastrouhanou dýni, sojovou omáčku, pepř a dusíme do změknutí. Necháme vychladnout.
  • Dýni, jáhly a mixovanou cizrnu smícháme v míse. Přidáme lahůdkové droždí, hořčici, hrašku a nasekanou petržel. Směs promísíme a necháme 30 minut odležet v lednici.
  • Vlhkýma rukama tvarujeme karbanátky a obalíme v obalovací směsi. Smažíme na pánvičce na troše oleji z obou stran. Po usmažení necháme karbanátky okapat na papírovém ubrousku.
  • Můžeme péct i v troubě. Plech si vymažeme trochou oleje a karbanátky pečeme 15 minut z každé strany na 180°C.   
Celerové hranolky - Ingredience:

1 celer

olej 
sůl

Jak na to:
  • Celer si očistíme a nakrájíme na hranolky (o něco tenčí než z brambor). 
  • Smažíme ve větší vrstvě oleje do zhnědnutí.
  • Hotové hranolky necháme okapat na papírovém ubrousku, posolíme a podáváme.
  • Hranolky se dají péct v troubě společně s karbanátky. Celerové hranolky pokapeme olejem, osolíme, promísíme a dáme na pečící papír. Pečeme na 180°C/30 minut (můžeme grilovat i papriky).