(1,5kg)
Kujme pikles, pikles kujme, obvykle i neobvykle... Milujeme tuto úpravu zeleniny po celý rok. Pokaždé jiná, pokaždé čerstvá, pokaždé dokonale křupavá, pokaždé velice jedlá.
Je to velice jednoduché a kombinace použité zeleniny je neomezená. Stačí jen všechnu zeleninu nakrájet, nakrouhat, nasolit, okořenit, promačkat, nechat zavadnout a napěchovat. Princip kyselého zelí, ale kvašení probíhá maximálně týden. Zelenina má příjemnou kyselou chuť a neztratí nic na své křupavosti.
My jsme si domů pořídili tento roztomilý kvašáček a jsme sním maximálně spokojeni. Zelenina se dá kvasit i ve velkých sklenicích, ale je jí potřeba něčím zatížit. Pěkný vzhled a praktické použití u mě vyhrálo. Doma kvasíme neustále, proto si zeleninu po týdenním kvašení (někdy i dříve) přendáme do uzavíratelné sklenice a dáme do lednice, aby se zastavil proces dalšího kvašení. A hurá hned zakládáme další. Pickles jsme doma zkoušeli již v mnoha podobách a pokaždé byl skvělý. Velmi mi chutná kombinace v tomto receptu nebo kombinace řepy, zelí, cibule a křenu.
Kvašenou zeleninu (pickles) konzumujeme nejlépe každý den. Stačí dvě lžíce k hlavnímu chodu. Přidejte si pickles do zeleninových salátů, omáček nebo polévky. Výborný i na zapékané pokrmy. A co takhle do vegan-burgru???
Ingredience:
1,5kg
zeleniny
- směs
kořenové zeleniny,cibule a zelí (bílé, červené s kombinaci
čínského zelí nebo kapusty) výběr záleží na Vás
25g
soli
koření
dle libosti
- kmín,
kopr, křen, paprika, libeček (čerstvé i sušené), mořská řasa
Např.:
200g
mrkve
200g
okurek
200g
květáku
150g
cibule
200g
čínského zelí
550g
bílého zelí
25g soli
kmín, kopr a lněné seminko
kmín, kopr a lněné seminko
Jak na to:
- Cibuli nakrájíme na půlkolečka, mrkev a okurku na kolečka, květák na malé růžičky a zelí nakrouháme.
- Přidáme sůl a koření. Necháme zavadnout, promačkáme a upěchujeme. Zatížíme. Zelenina musí být ponořená ve vlastní šťávě. Pokud není, dolijeme slanou vodou.
- Necháme při pokojové teplotě. Pravidelně kontrolujeme, při kvašení bude zelenina pouštět další šťávu.
- Po 4-7 dnech zelenina dosáhne optimální kyselosti. V teplých měsících dříve. Budeme postupně ochutnávat. Záleží na naši chuti. Poté přemístíme do chladu, aby nám dále nekvasila.
- Používáme jako přílohu k jídlům, do sendviče, nebo vaření čí zapékání.
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.
OdpovědětVymazat